ΑΡΚΑΔΙΟΣ ΔΡΟΜΟΣ

78oi arkadioi

ΝΙΚΗΦΟΡΕΙΟΣ ΔΡΟΜΟΣ

nikiforeios2018

 

ΓΥΡΟΣ ΠΟΛΗΣ

GYROS POLIS

 

PSILORITIS RACE

images

kalosorisma

amnios dromos1 450x225Μια απίστευτη εμπειρία προς… τέρψιν όλων, με μεγάλη συμμετοχική επιτυχία κατέγραψε ο 1ος Άμνιος δρόμος που πραγματοποιήθηκε στο χωριό της Αμνάτου.
 
Επρόκειτο για ένα εγχείρημα κάλυψης μιας απόστασης 10.5χλμ., όπου η ζέστη και η υγρασία, το έκαναν ακόμη πιο δύσκολο για τους δρομείς. Κι όμως, 95 αθλητές έδωσαν το «παρών» ενώ, στη διοργάνωση όπου περιλαμβάνονταν κι άλλες 3 δράσεις (Παιδικός αγώνας 1.000μ., ποδηλατική διαδρομή συμμετοχικού χαρακτήρα 14.000μ. και πεζοπορική διαδρομή απόστασης 10.500 μ.), η συμμετοχή ξεπέρασε κάθε προσδοκία.
 

Δικαίως τα μέλη του Πολιτιστικού Συλλόγου Αμνάτου και του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Ρεθύμνου με την υποστήριξη του Τμήματος Αθλητισμού του Δήμου Ρεθύμνης και του Πολιτιστικού Συλλόγου Πίκρη, με το πέρας της όλης εκδήλωσης αισθάνονταν δικαιωμένα.
 
Η διαδρομή του φυσιολατρικού αγώνα είχε ως αφετηρία την πλατεία στο χωριό της Αμνάτου και περνούσε κατά σειρά από Αρκάδι, Αρκαδιώτικο φαράγγι, Πίκρης, Καψαλινά τερματίζοντας και πάλι στην πλατεία της Αμνάτου.

 
                                                                         «Τριανδρία» κορυφής ως το τέλος
 
Στον δρόμο των 10,5χλμ. είχαμε και πάλι μια μονομαχία ανάμεσα στον Χρήστο Χατζάκη-Καζάνη, τον Μανώλη Σηφάκη αλλά και τον Μιλτιάδη Καμπιτάκη. Ο Χρήστος Χατζάκης-Καζάνης εν τέλει, ήταν αυτός που αναδείχθηκε νικητής κόβοντας πρώτος την κορδέλα, ενώ τον ακολούθησε ο Μ. Σηφάκης με σχεδόν δύο λεπτά διαφορά. Ακριβώς πίσω του με 19 δευτερόλεπτα διαφορά, τερμάτισε 3ος ο Μ. Καμπιτάκης.
 
Πρώτος από τους Ρεθεμνιώτες ήταν ο Βαλάντης Τσάβαλος του ΣΔΥΡ που αναδείχθηκε 5ος στην γενική κατάταξη, ενώ από τον ίδιο σύλλογο, 6ος ήταν ο Κώστας Καλαϊτζάκης και 9ος ο Γιώργος Κανακάκης.
 
Στις γυναίκες η Ειρήνη Φουρναράκη του ΣΜΚ ήρθε 1η (15η στη γενική κατάταξη) κάνοντας χρόνο 0.54.32 ενώ πιο πίσω ως 2η ήρθε η Ανίτα Γκρέκοργκ με 57.39. Την 3η θέση πήρε η Καμίλλα Μανιουδάκη.
 

Οι τρεις πρώτοι άνδρες
1. Χατζάκης - Καζάνης Χρήστος      0:40:17''
2. Σηφάκης Μανώλης (Αφορδακός Team)      0:42:14''
3. Καμπιτάκης Μιλτιάδης (ΟΦΗ)      0:42:33''

Οι τρεις πρώτες γυναίκες
1. Φουρναράκη Ειρήνη (Σ.Μ.Κ)      0:54:32''
2. Gregorc Anita      0:57:39''
3. Μανιουδάκη Καμίλλα      1:04:32''

Η γενική κατάταξη
Θ. Όνομα      Σύλλογος      Χρόνος
1. Χρήστος Χατζάκης - Καζάνης      -      0:40:17''
2. Μανώλης Σηφάκης      (Αφορδακός Team)      0:42:14''
3. Μιλτιάδης Καμπιτάκης      (ΟΦΗ)      0:42:33''
4. Κώστας Μανιουδάκης      (Σ.Δ. Μεσσαράς)      0:48:13''
5. Βαλάντης Τσάβαλος      (ΣΔΥΡ)      0:49:17''
6. Κώστας Καλαϊτζάκης      (ΣΔΥΡ)      0:49:39''
7. Ιάσωνας Κοτζιανόγλου      (ΛΙΒΑΣ)      0:51:25''
8. Rafael Van Den Broeck      (ACA RACER)      0:51:30''
9. Γιώργος Κανακάκης      (ΣΔΥΡ)      0:51:46''
10. Κάρλος Καζινάκης      -      0:52:39''

Θέσεις 11-20:
11. Ζαχαρίας Λαγουδάκης (ΣΔΥΡ) 0:52:51'', 12. Ζαχαρίας Βασιλάκης (ΣΔΥΡ) 0:53:04'', 13. Μανώλης Γιακουμάκης (ΣΔΥΧ) 0:53:13'', 14. Ηλίας Φραγκιαδάκης (ΣΔΥΧ) 0:53:47'', 15. Ειρήνη Φουρναράκη (Σ.Μ.Κ) 0:54:32'', 16. Χρήστος Παπαδάκης (ΣΔΥΡ) 0:54:41'', 17. Θωμάς Παπαδάκης (Ανεξάρτητος) 0:54:49'', 18. Μιχάλης Καλεμάκης - 0:54:52'', 19. Δημήτρης Λαχνιδάκης (ΣΔΥΡ) 0:54:53'', 20. Cornand Eduardus - 0:54:58''.

Θέσεις 21-30:
21. Ιωάννης Τσινάρης      - 0:55:48'', 22. Γιάννης Βασιλάκης (ΛΙΒΑΣ) 0:56:16'', 23. Γιάννης Φασουλάς - 0:56:22'', 24. Βαγγέλης Δασκαλάκης (ΛΙΒΑΣ) 0:56:55'', 25. Γιάννης Οικονομάκης (ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ) 0:57:06'', 26. Μανώλης Πετειναράκης - 0:57:06'', 27. Anita Gregorc - 0:57:39'', 28. Κων/νος Δερμετζόπουλος - 0:57:39'', 29. Θέμης Μπαντουδάκης (ΣΔΥΧ) 0:57:58'', 30. Στέλιος Καλμπουτζάκης - 0:58:23''.

Θέσεις 31-40:
31. Νικήτας Φιλιππάκης - 0:58:40'', 32. Νεκτάριος Στασινόπουλος (ΣΔΥΡ) 0:58:49'', 33. Γιάννης Φωτάκης ΣΔΥΡ      0:59:33'', 34. Αντώνης Πολάκης (Άνεμος Χανιά) 0:59;53'', 35. Μιχάλης Παπακωνσταντής - 0:59:53'', 36. Σαλονικιός Γιώργος (ΣΔΥΡ) 1:00:58'', 37. Νίκος Γιαννακάκης - 1:00:21'', 38. Στυλιανός Βαρδιαμπάσης      - 1:00:42'', 39. Νίκος Σκυριανόγλου (ΣΔΥΡ) 1:00:59'', 40. Δημήτρης Αποστολάκης (ΣΜΚ) 1:01:17''.

Θέσεις: 41-50:
41. Νίκος Φραγγεδάκης - 1:01:49'', 42. Δημήτρης Κοκογιαννάκης - 1:01:51'', 43. Κώστας Τσιάλιος (ΣΔΥΡ) 1:02:10'', 44. Κωστής Μανωλεσάκης (ΕΟΣ Ρεθύμνου) 1:02:19'' 45. Γαβριήλ Συριανόγλου (ΣΔΥΡ) 1:02:31'', 46. Στέλιος Χαιρετάκης - 1:03:24'', 47. Μανώλης Μαρκάκης - 1:03:50'', 48. Pit Auvinen (Ανεξάρτητος) 1:04:16'', 49. Γιάννης Βρουχάκης (ΣΔΥΡ) 1:04:19',' 50. Αντώνης Βουλγαρέλης (ΣΔΥΡ) 1:04:25''.

Θέσεις 51-60:
51. Καμίλλα Μανιουδάκη - 1:04:32'', 52. Γιώργος Πιατουλάκης (Αμνάτος) 1:04:33'', 53. Γιώργος Μακρυποδάκης - 1:04:48'', 54. Νικόλαος Μαρκαντωνάκης - 1:04:56'', 55. Νίκος Βαρούχας (Τάλως) 1:05:14'', 56. Άγγελος Ζαγκλής (ΣΔΥΡ) 1:05:18'', 57. Γιάννης Τριπολιτάκης (Crossfit) 1:05:21'', 58. Αρχόντισσα Κογκυλάκη - 1:05:31'', 59. Σαμπρίνα Κολλέτ (ΣΔΥΧ) 1:05:32'', 60. Γιώργος Σηφάκης (Αφορδακός ΤΕΑΜ) 1:05:35''.

Θέσεις 61-70:
61. Γιώργος Σπυριδάκης (Ο.Δ. Μεσσαράς) 1:06:29'', 62. Κωνσταντίνος Σπυριδάκης (Μεσσαράς) 1:06:29'', 63. Βασίλης Λεωνίδου (Crossfit) 1:06:40'', 64. Αντώνης Μαθιουλάκης - 1:06:47'', 65. Γιώργος Λιουδάκης (ΣΔΥΡ) 1:06:49'', 66. Ελένη Ψαραδάκη - 1:07:11'', 67. Αντώνης Χαριτάκης (Crossfit) 1:07:13'', 68. Αριστοτέλης Φουρναράκης (ΣΔΥΧ) 1:09:03'', 69. Στέλιος Τσαπάρας (ΕΟΣ Ρεθύμνου) 1:09:57'', 70. Μανόλης Μαζοκοπάκης (ΣΔΥΧ) 1:10:38''.

Θέσεις 71-80:
71. Ράνια Τελιοπούλου (ΣΔΥΧ) 1:11:02'', 72. Κων/νος Μπαρμπουνάκης - 1:11:02'', 73. Φλώρα Μπέτι - 1:11:30'', 74. Χρήστου Ζάχος - 1:11:33'', 75. Κοκότης Δημήτρης (ΣΔΥΡ) 1:11:39'', 76. Μανώλης Δασκαλάκης - 1:12:48'', 77. Σκουρβουλιανάκη Μαρία - 1:13:18'', 78. Μανώλης Τσουπάκης - 1:13:45'', 79. Μανώλης Καρινιωτάκης (Crossfit) 1:16:56'', 80. Melgar Pablo - 1:17:17''.

Θέσεις από 80-95:
81. Τσιχλάκη Μαρία (ΣΔΥΡ) 1:19:30'', 82. Καζινάκης Γιώργος - 1:22;48'', 83. Τσιτσιδάκης Νικόλαος - 1:24:17'' 84. Τσιτσιδάκης Μιχάλης - 1:24:17'' 85. Stroda Enea - 1:24:35'' 86. Σηφάκη Μαγδαληνή (Αφορδακός ΤΕΑΜ) 1:26;27'', 87. Βαρβορίτης Ιωάννης (ΣΔΥΡ) 1:28:41'', 88. Σταυρινού Μαρία (ΣΔΥΧ) 1:31:27'', 89. Θεοδόσης Παναγιώτης (ΣΔΥΡ) 1:33:46'', 90. Μυλωνάκης Εμμανουήλ - 1:51:44'', 91. Μαυρουδής Γεώργιος - 1:51:44'', 92. Μαυρουδής Μανούσος - 1:51:44'', 93. Κατάκης Ευτύχης (ΣΔΥΧ) 1:51:49'', 94. Μακρής Μαρίνος - 1:52:44'', 95 Σκουλίκας Πέτρος - 1:52:45''.

 

ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΑΓΩΝΩΝ 2018

runningcrete

ΕΟΣΛΜΑΥ

eoslmay

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΓΩΝΑΣ

78oi arkadioi

find us on facebook

RUNNING NEWS

logoRun

Creta Natural Products     macron

dimos rethymnou   kapileio   arkadi anapsiktika

PeriferiaKritis   lioudakis
      hotsoft